MENU: Strona Główna |
Mniejszości narodowe w Małopolsce ![]() ![]() ![]() ![]()
Agencja Rynku Rolnego Skarbu Państwa zajmuje się m.in. sprzedażą terenów, które przed II wojną światową należały do Łemków. Okazało się, że niektóre grunty zostały sprzedane osobom prywatnym wraz ze znajdującymi się tam miejscami pochówku (cmentarze nie były zaznaczone na mapach i wypisach z ewidencji gruntów). W celu ustalenia rozmieszczenia starych cmentarzy oraz wydzielenia ich z pozostałych gruntów, w wyniku działań podjętych przez Wojewodę Małopolskiego Ryszarda Masłowskiego, władze gminy Uście Gorlickie oraz Zjednoczenie Łemków w Gorlicach powołały specjalną komisję. Do czasu zakończenia prac tej komisji Agencja Rynku Rolnego zawiesiła sprzedaż ziemi na dawnej Łemkowszczyźnie. W ostatnim czasie Wojewoda Małopolski podjął się naprawienia szkód wyrządzonych Łemkom wydając decyzje precedensowe na skalę kraju. Ryszard Masłowski odbył wiele spotkań z przedstawicielami Zjednoczenia Łemków, z udziałem swoich prawników, podczas których omawiano sprawę rozpatrywania wniosków o stwierdzenie nieważności orzeczeń o przejęciu nieruchomości połemkowskich. Po wielu dyskusjach Wojewoda zdecydował się rozpatrzyć 6 spraw, w których zgromadzony został pełny materiał dowodowy, wydając decyzje stwierdzające nieważność orzeczeń o przejęciu nieruchomości, a w przypadkach gdy wystąpiły nieodwracalne skutki prawne stwierdził wydanie orzeczeń z rażącym naruszeniem prawa, przy czym należy podkreślić, że stwierdzenia nieważności dotyczą głównie nieruchomości leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa w zarządzie lasów państwowych. Od każdej z tych decyzji właściwe Nadleśnictwa administrujące lasami złożyły odwołania do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do tej pory jedno postępowanie odwoławcze przed Ministrem zostało zakończone przez wydanie decyzji utrzymującej w mocy decyzję Wojewody. Decyzja ta została przez lasy państwowe zaskarżona do NSA. W związku z tym Wojewoda wstrzymał się z dalszym podejmowaniem rozstrzygnięć w tych sprawach do czasu rozpoznania przez NSA skargi. Kolejne sprawy będące obecnie przedmiotem rozpoznania są analogiczne z pozostałymi i wyrok NSA będzie miał dla Wojewody istotne znaczenie w rozstrzyganiu kolejnych kwestii dotyczących przejęcia mienia połemkowskiego.
W 1999 r. Rada Ministrów, kierując się przesłankami humanitarnymi i działając solidarnie z innymi członkami społeczności międzynarodowej, podjęła uchwałę o zaproszeniu do Polski i objęciu czasową opieką osób zmuszonych do opuszczenia Kosowa. Placówki Kontrolne Straży Granicznej wydały uciekinierom tymczasowe dokumenty podróży na okres 7 dni. Wojewoda Małopolski Ryszard Masłowski wydał decyzje o zezwoleniu na zamieszkanie na czas oznaczony i karty czasowego pobytu na okres 1 roku oraz powołał pełnomocnika ds. pobytu uciekinierów z Kosowa. Do zadań pełnomocnika należał nadzór nad realizacją umowy zawartej pomiędzy MSWiA i Zarządem Głównym PCK, nadzór nad legalnością pobytu uciekinierów z Kosowa, koordynacja działań organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji zajmujących się świadczeniem opieki nad uciekinierami z Kosowa.
W lutym br. Rada Ministrów, w drodze uchwały, przyjęła wieloletni "Pilotażowy programu rządowy na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim na lata 2001 - 2003". Wysokość rezerwy celowej w 2001 r., będącej w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację zadań objętych programem wynosi 987 tys. zł. Dodatkowo MEN dysponuje dotacją celową na realizację zadań edukacyjnych w wys. 500 tys. zł.
Gospodarka    Rolnictwo    Bezpieczeństwo    Komunikacja    Zdrowie    Samorządy    Oświata    Ochrona środowiska    Środki pomocowe    Mniejszości narodowe    Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy    Bezdomni    Kultura    Zwalczanie pryszczycy i BSE
|