MENU:

Strona Główna

Życiorys

Prywatnie

Osiągnięcia Małopolski

Zrealizowane obietnice

Galeria

Poczta

Strona Główna   Życiorys   Prywatnie   Osiągnięcia Małopolski
Wywiady   Linkownia   Zrealizowane obietnice   Galeria   Poczta

Komunikacja w Małopolsce


Drogi

Działalność Wojewody po reformie administracyjnej obejmowała zarówno zagadnienia związane z inicjowaniem jak i szeroko pojętym nadzorem nad programowaniem, projektowaniem i realizacją inwestycji drogowych. Szczególną uwagę Wojewoda poświęcił realizacji autostrady A4, w tym południowego obejścia Krakowa, a także przybliżeniu terminów dalszej realizacji autostrady do Tarnowa i granicy wschodniej państwa. Wynikiem szeregu zabiegów na przestrzeni ostatnich lat jest aktualnie realizowany program.
Dotychczas zrealizowano południowe obejście Krakowa od węzła Balice I do węzła Opatkowice. Długość tego odcinka wynosi 16,8 km. Wiosną 2000 r. rozpoczęto realizację węzła Radzikowskiego jako bezkolizyjnego połączenia południowego autostradowego obejścia Krakowa z drogą nr 79 w Modlniczce oraz ostatniego, 8 - kilometrowego odcinka obejścia od węzła "Zakopiańskiego" (ul. Kąpielowa) do węzła "Wielicka". Na tej trasie planuje się wykonanie 19 obiektów mostowych. Budowa obwodnicy jest finansowana przez budżet państwa, Europejski Bank Inwestycyjny oraz fundusz PHARE. Obwodnicą pojedziemy wiosną 2003 r.. Za kadencji obecnego Rządu został oddany do użytku pierwszy odcinek autostrady Kraków - Katowice.
Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych realizuje modernizację drogi krajowej nr 7 ("Zakopianki") do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Myślenice - Lubień, odcinek drogi Chabówka - Rdzawka na długości 3,5 km oraz modernizację drogi krajowej nr 4 na odcinku Kraków - Tarnów.
W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego przystąpiono do budowy obwodnicy Brzeska i Gorlic oraz budowę mostu na rzece Rabie w miejscowości Chełm. Zrealizowano połączenie drogowe węzła autostradowego Balice z lotniskiem w Balicach. Realizowana jest budowa dojazdów do wiaduktów w Oświęcimiu w ciągu drogi krajowej nr 44 oraz modernizacja drogi krajowej nr 79 w Nowym Brzesku. Podjęto decyzję o budowie mostu na rzece Wiśle w miejscowości Sokołowice w bieżącym roku. Trwają już prace przy modernizacji ciągu Olkusz - Chrzanów - Oświęcim - Kęty. Docelowo przewiduje się modernizację przejazdu przez Olkusz, ronda w Libiążu i Oświęcimiu, obwodnicę Kęt.
Ponadto w szybkim tempie rozwija się sieć komunikacyjna w stolicy województwa - Krakowie. Rozpoczęto budowę dwóch przepraw drogowych przez Wisłę. Zmodernizowano miejskie obejście miasta Krakowa relacji ul. Radzikowskiego - Opolska - Lublańska - Dłuskiego - Powstańców Wielkopolskich - Wielicka o dł. 21,5 km oraz wyremontowano Most Dębnicki na rzece Wiśle. Wybudowano ulicę Tischnera, oddano również do użytku szybki tramwaj, znacznie ułatwiający podróż z Podgórza do centrum Krakowa.
Jeszcze przed reformą administracyjną udało się zrealizować następujące inwestycje: wykonanie mostu na rzece Rabie w Nieznanowicach, wiaduktu drogowego nad torami PKP w Rudawie, budowę skrzyżowania ul. Koszykarskiej z ul. Nowohucką w Krakowie. Ponadto w ramach dotacji Wojewody wykonano kompleksowo modernizację rynku w Słomnikach polegającą na wykonaniu infrastruktury podziemnej oraz nowej nawierzchni rynku.

Międzynarodowy Port Lotniczy

Wielkie znaczenie dla Małopolski ma ciągła modernizacja i rozbudowa lotniska w Balicach. Dziesięć lat temu przez lotnisko Balice przewijało się 65 tys. pasażerów rocznie, w 2000 r. liczba ta osiągnęła 517 tys. Choć w 1995 r. powstał nowoczesny terminal przekroczona została przepustowość lotniska. Nowy terminal, otwarty w lutym 2001 r., jest w stanie obsłużyć 1,3 miliona pasażerów rocznie. Inwestycja kosztowała 46 milionów zł.. Dzięki niej czas odprawy osób przylatujących skrócił się z około dwóch godzin do 40 minut. Nowy terminal umożliwia obsługę dwóch samolotów jednocześnie. Balice pozostają drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce. Podwojono powierzchnię użytkową nowego terminalu, pięciokrotnie powiększono salę odbioru bagażu. Lotnisko w Balicach będzie rozbudowywane nadal - strategiczne dla jego rozwoju są plany wydłużenia pasa startowego oraz powiększenia samej płyty lotniska, tak by mogło na niej lądować więcej samolotów.

Przejścia graniczne

Wojewoda Małopolski w wyniku reformy administracji kraju z dniem 1 stycznia 1999 przejął administrowanie drogowymi przejściami granicznymi na granicy Polsko-Słowackiej. Wojewoda administruje przejściami w Łysej Polanie i Koniecznej. Obiekty pozostałych przejść znajdują się po stronie słowackiej i są w administracji służb słowackich.
Budowę obiektów przejścia granicznego w Koniecznej ukończono w 1997 r.. W 2000 r. zakończono wyposażenie służb granicznych w sprzęt do odpraw i kwaterunkowy, wykonano również prace z zakresu małej architektury i zakończono cykl inwestycyjny.
Przejście graniczne w Łysej Polanie zostało wybudowane w latach sześćdziesiątych. Obecnie trwają prace mające na celu przystosowanie przejęcia do standardów europejskich. W r. 2000 zakończono remont parteru w budynku odpraw celnych, wykonano również dokumentację techniczną kompleksowej modernizacji przejścia.
Do końca 2001 r. przewidziane jest zakończenie budowy przejścia granicznego w Winiarczykówce (obecnie przejście małego ruchu granicznego).
W 2001 r. Wojewoda rozpoczął budowę drogowego przejścia granicznego w Leluchowie (obecnie przejście małego ruchu granicznego). W tym roku wykonana zostanie koncepcja przejścia i projekt techniczny oraz rozpoczną się prace w układzie drogowym przejścia. Inwestycja ta prowadzona jest przy współudziale samorządu - Miasta i Gminy w Muszynie, który pozyskał środki z funduszu PHARE na budowę mostu granicznego na drodze prowadzącej do przejścia.
Od 2000 r. Wojewoda administruje również dziewięcioma przejściami małego ruchu granicznego i dwunastoma miejscami przekraczania granicy państwowej na szlakach turystycznych. Na niektórych przejściach małego ruchu granicznego znajdują się niewielkie obiekty, których koszty eksploatacji pokrywane są z budżetu Wojewody.


Poszczególne dziedziny:
Gospodarka    Rolnictwo    Bezpieczeństwo    Komunikacja    Zdrowie    Samorządy    Oświata    Ochrona środowiska    Środki pomocowe    Mniejszości narodowe    Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy    Bezdomni    Kultura    Zwalczanie pryszczycy i BSE